Artykuły

Kilometrówka

Kilometrówka

 

Stawki kilometrówki określane są w celu ustalenia zwrotu kosztów przejazdu w podróży służbowej – w przypadku pracowników. Natomiast w przypadku przedsiębiorców, stawka za 1 kilometr jest niezwykle istotna, gdy w ramach działalności gospodarczej wykorzystują prywatny lub użyczony samochód osobowy.

Jak to rozliczać?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w ewidencji powinna się znaleźć każda wykonana trasa. Nie można wprowadzić do ewidencji wyłącznie zbiorczego zestawienia za cały miesiąc. Jeżeli w miesiącu zostały wykonane dwie, to należy rozpisać ich odległości i zanotować każdą z nich, dopiero później wprowadzić wartość łączną. Jeżeli w miesiącu będzie wykonane dziesięć tras, to również każda z nich musi zostać rozpisana według odległości i dopiero na koniec miesiąca może zostać wprowadzona wartość sumaryczna. Oczywiście, mowa jak dotąd wyłącznie o przejechanych kilometrach.

Na tym jednak nie koniec. Każdy przejechany kilometr należy rozliczyć zgodnie z ustalonymi na dany rok stawkami. Oczywiście, mnożnik można zastosować do wartości sumarycznej. Stawki są uzależnione od pojemności silnika i należy zastosować stawkę właściwą dla auta, które jest zarejestrowane jako prywatne wykorzystywane do celów służbowych.

Stawka za km przedstawia się obecnie następująco, w przypadku:

– samochodu osobowego o pojemności skokowej do 900 cm3–0,5214 zł

– samochodu osobowego o pojemności skokowej powyżej 900 cm3–0,8358 zł

– motocykla –0,2302 zł

– motoroweru –0,1382 zł

W przypadku tych wydatków stosuje się w rozliczeniach ceny netto plus połowę nieodliczonego podatku VAT, zgodnie z przepisami ustawy. Przedsiębiorca może więc doliczyć do poniesionych wydatków rozliczonych na bazie kilometrów również te dodatkowe na materiały eksploatacyjne.

Pamiętać należy, iż w kosztach uzyskania przychodów w firmie wydatki poniesione w związku z eksploatacją samochodów osobowych mogą być rozliczone jedynie w wysokości iloczynu liczby kilometrów rzeczywistego przebiegu pojazdu w celach służbowych oraz stawki kilometrowej, o czym stanowi ustawa o podatku dochodowym. Nawet, jeżeli pracodawca ustali wyższe stawki za przebycie jednego kilometra, w rozliczeniach pod uwagę brana będzie stawka ustawowa.

Przedsiębiorcy nie obowiązują żadne limity przejechanych kilometrów. Wpisuje on więc wszystkie trasy, które pokonał w danym okresie w związku z prowadzoną działalnością.

 

źródło:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kilometrowka-2015-stawka-za-1-kilometr/3

https://inewi.pl/Blog/stawki-za-1-km-przebiegu-pojazdu-2018